I mange land er jodberiket bordsalt en viktig kilde til jod, men dette gjelder foreløpig ikke i Norge.
I Norge tilsettes det bare jod i én type salt, og nivået av jod i dette saltet er veldig lavt. Ettersom vi ikke bør spise for mye salt så utgjør ikke salt noen jodkilde av betydning i Norge.
Mange land i verden har valgt berikning av salt som den viktigste kilden for å dekke befolkningens jodbehov. Det gjelder ikke Norge. I Norge er det bare tillatt å berike bordsalt med fem milligram jod per kilo, og det er ikke tillatt å berike salt til bruk i matindustrien. Til sammenligning blir det i Sverige tilsatt ti ganger mer jod i saltet. Også i Finland og Danmark er berikingen høyere.
Helsemyndighetene har satt i gang en prosess for å utrede jodberiking av salt i Norge. Inntil en universell jodberiking av salt er på plass, er det viktig at de som står i fare for å få i seg for lite jod, får veiledning til å enten å få nok jod gjennom kosten, eller å ta jodtilskudd.
Grupper som kan være utsatt for jodmangel er unge jenter, kvinner som planlegger å bli gravide, gravide, ammende, vegetarianere, veganere og alle som utelater eller inntar lite meieriprodukter og mager fisk.
Vil du vite hvor mye jod du får i deg? Prøv vår jodkalkulator!
Melk og meieriprodukter er sammen med hvit fisk og fiskeprodukter de største kildene til jod i kostholdet vårt. Resten kommer fra matvarer som brød, korn, kjøtt og egg.
Helsedirektoratet anbefaler i sine kostråd at vi har et daglig inntak av magre meieriprodukter. Med et daglig inntak mener helsemyndighetene tre porsjoner, altså 3 om dagen. For å bidra til å dekke jodinntaket bør minst to av disse være melk, syrnet melk eller yoghurt.
Spiser du 3 porsjoner med meieriprodukter daglig får du i deg flere næringsstoffer i tillegg til jod. Melk er også en kilde til kalsium, vitamin B12, vitamin B2, fosfor og proteiner av god kvalitet.
En porsjon kan være:
Helsenorge: Kostråd om melk og meieriprodukter
Helsenorge: Kostråd om salt
Forskning.no, innlegg fra Nasjonalt råd for ernæring: Gode grunner til å ha melk og sjømat i kostholdet
Rapport fra Nasjonalt råd for ernæring: Risiko for jodmangel i Norge - Identifisering av et akutt behov for tiltak